ملت آمریکا رسانه ها وزارت خارجه دونالد ترامپ

ملت: آمریکا رسانه ها وزارت خارجه دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی انگیزه‌های تازه رشد بورس

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته با رشد 118 واحدی (معادل 15/ 0 درصد) بخشی از افت های هفته گذشته را جبران کرد و به سطح 81 هزار و 384 و

انگیزه‌های تازه رشد بورس

انگیزه های تازه رشد بورس

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته با رشد 118 واحدی (معادل 15/ 0 درصد) بخشی از افت های هفته گذشته را جبران کرد و به سطح 81 هزار و 384 واحد رسید. اگرچه به نظر می رسد شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنان در محدوده مقاومتی واقع شده است است و شاید جهت افت پتانسیل دارد، ولی درست در زمانی که محرک های رشد بورس کم کردن یافته بود، انگیزه های تازه ای جهت ادامه راه افزایش شاخص بورس نمایان شده است هست. دیروز بعد از مدت ها گروه خودرویی در صدر جدول صنایع با بیشترین ارزش معاملات روزانه قرار گرفت. در ضمن گفت وگوی خبری شنبه شب مدیر کل بانک مرکزی، امیدواری فعالان بازار سهام را زیاد کردن داده هست. هر چند این موارد خوش بینی ها نسبت به روند آتی بورس را نسبتا زیاد کردن داد ولی همچنان کمبود نقدینگی و تردید معامله گران بر سر راه معاملات سهام قرار دارند.

بازگشت توجه به گروه خودرویی

انگیزه‌های تازه رشد بورس

روز گذشته بیشترین ارزش معاملات بورس به گروه خودرویی تخصیص داده شده است یافت. این در حالی است که یکی از بااهمیت ترین نمادهای گروه (خساپا) هنوز متوقف هست. همزمان با این رخداد، ارزش معاملات گروه فلزات اساسی و همچنین گروه معدنی (که لیدر رشدهای اخیر بورس بودند) افت کرد. پیش تر در گزارش های «دنیای اقتصاد» اشاره شده است بود که با توجه به بزرگی گروه های فلزی و معدنی و همچنین با کمبود نقدینگی که بازار سهام از آن زحمت می برد، احتمال ادامه رشد نمادهای حاضر در گروه های فلزی و معدنی تا حدودی متزلزل نشان می داد. این توصیه را نیز باید مدنظر داشت که گروه فلزی و معدنی، فروشندگان کلان بالقوه ای نیز داشت.

همین عنوان باعث می شد که با فرض عدم ورود نقدینگی تازه نفس به بورس، این انتظار وجود داشته باشد که بورس بازان به زودی گروه های دیگری را مورد توجه قرار دهند. گروه های دارای نسبت قیمت به درآمد پایین (مانند دارویی ها و محصولات شیمیایی) گزینه های محتملی جهت نوسان گیری به نظر می رسیدند. در کنار این گروه ، گروه خودرویی که این آخرهای اصلاح قیمت نسبتا بلندمدتی را تجربه کرد نیز می توانست گزینه ای جهت هجرت نقدینگی موجود در بازار باشد. حالا بعد از برگزاری مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری و تحلیف مدیر جمهور، خبرهایی از بزرگ ترین قرارداد خودرویی کشور (بین شرکت گسترش و نوسازی و شرکت رنو فرانسه) به گوش می رسد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته با رشد 118 واحدی (معادل 15/ 0 درصد) بخشی از افت های هفته گذشته را جبران کرد و به سطح 81 هزار و 384 و

همین عنوان می تواند دوباره انتظارات فعالان بازار سهام از گروه خودرویی و صنعت خودروسازی کشور را اوج ببرد. از آنجا که بازار سهام هنوز با کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می کند، به نظر می رسد کوچ نقدینگی از صنایع وابسته به قیمت های جهانی به گروه خودرویی محتمل باشد. روز گذشته نشانه هایی از این عنوان در بازار سهام پایتخت کشور عزیزمان ایران مشاهده شد. ارزش معاملات گروه خودرویی دیروز بالغ بر 14 میلیارد تومان بود و این صنعت بعد از مدت ها دوباره به صدر لیست بیشترین ارزش معاملات روزانه برگشت. ضمنا شاخص این گروه با رشد 6/ 1 درصدی مواجه شد. این در حالی بود که ارزش معاملات گروه فلزات اساسی تقریبا 12 میلیارد تومان بود و شاخص این گروه نیز با افت 23/ 0 درصدی مواجه شد.

پیش تر در گزارش های «دنیای اقتصاد» اشاره شده است بود که شاخص کل در چهارمین برخورد خود با نیمه کانال 81 هزار واحدی، زمینه های مورد نیاز جهت عبور از این محدوده را پیدا کرده هست. ابتدا رشد قیمت های کامودیتی، رقیق شدن قیمت های سهام بعد از برگزاری مجامع و تقسیم سود نقدی و افت قیمت ها در بازه های اردیبهشت ماه تا فصل مجامع، انگیزه های مورد نیاز جهت رشد شاخص کل تا محدوده 81 هزار و 500 واحدی را مهیا کرد.

پس از آن انتظار می رفت با توجه به تحولات مثبت در بازار جهانی نفت و همچنین تحول در صورت های مالی پالایشگاه ها تحت تاثیر عنایت شرکت پالایش و پخش در نحوه قیمت گذاری، سوخت جدیدی جهت ادامه رشد شاخص کل ایجاد شود. با این وجود پالایشگاه ها در بازگشایی نمادهای بورسی خود کم فروغ ظاهر شدند. از آنجا که قیمت های جهانی هنوز در محدوده های مطلوبی قرار داشت، انتظار می رفت رشد شاخص کل از محل ورود نقدینگی تازه به بازار سهام ادامه دار شود. با توجه به کمبود نقدینگی و اوج بودن قیمت سود در بازارهای بدون ریسک (به عنوان هزینه فرصت) این احتمال کمرنگ تر از کوچ نقدینگی موجود در گروه های فلزی معدنی به سایر گروه ها می نمود. حالا در عین حال که نشانه هایی از کوچ نقدینگی به سمت گروه خودرویی مشاهده می شود، انگیزه های تازه ای جهت ادامه رشد شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران احساس می شود.

انگیزه‌های تازه رشد بورس

تحولات سیاسی و انعقاد قراردادهای با اهمیت

پس از تنفید حکم ریاست جمهوری حسن روحانی و برگزاری مراسم تحلیف مدیر جمهور، حالا معرفی کابینه تازه می تواند جهت فعالان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران حائز اهمیت باشد. به نظر می رسد سرمایه گذاران خارجی نیز منتظر بودند تا تنفیذ حکم ریاست جمهوری انجام شود و بعد از آن قراردادهای تاثیرگذار با طرف های ایرانی خود را به امضا برسانند. چندی پیش قرارداد توتال جهت توسعه پارس جنوبی منعقد شد.

ابتدای هفته جاری قرارداد بهسازی کیفی پالایشگاه تبریز با فاینانس کره ای به امضا رسید و حالا قرار است آخر قرارداد شرکت گسترش و نوسازی با شرکت فرانسوی رنو که از آن به عنوان بزرگ ترین قرارداد خودرویی کشور یاد می شود، به انعقاد برسد. به نظر می رسد بعد از تعیین وظیفه دولت دوازدهم و مشخص شدن کابینه این روند تسریع یابد و شاهد عقد قراردادهای بیشتری در حوزه های متفاوت باشیم. ظاهرا فصل میوه چینی از برجام شروع شده است هست. علاوه بر این، تحولات بازار پول می تواند انگیزه های رشد بازار سهام را بیش از این تقویت کند.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته با رشد 118 واحدی (معادل 15/ 0 درصد) بخشی از افت های هفته گذشته را جبران کرد و به سطح 81 هزار و 384 و

خیز احتمالی بورس در اثر سیاست های پولی و ارزی

همان طور که اشاره شد، علاوه بر قراردادهای تازه که در کوتاه مدت می توانند انتظارات را تقویت و درنتیجه باعث رشد بازار سهام شوند، تحولات بازار پول و ارز می تواند علاوه بر انتظارات، متغیرهای اساسی بازار سهام را در جهت رشد تقویت کند. شنبه شب، مدیر کل بانک مرکزی در گفت وگوی خبری، خبر از تجمیع موسسات مالی غیر مجاز و همچنین کم شدن قیمت بهره به محدوده 15 درصد داد. اگرچه تحقق این قیمت با توجه به قیمت های بین بانکی فعلی دور از دسترس به نظر می رسد، با این وجود و با فرض موفقیت دولت و بانک مرکزی در تجمیع موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، احتمال آن چندان هم پایین نباشد.

انگیزه‌های تازه رشد بورس

در این میان وقت ها و تهدیدهایی جهت بازار سهام ایجاد خواهد شد. از طرفی با کم شدن قیمت سود سپرده ها، بازار سهام آمادگی خواهد داشت نسبت های قیمت به درآمد بالاتری را اختیار کند. از طرف دیگر صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت که به تازگی به یکی از ارکان مهم بازار سهام بدل شده است اند، چنانچه با زیاد کردن سرعت ابطال واحدهای سرمایه گذاری مواجه شوند، احتمالا می توانند جهت بازار سهام خطر آفرین باشند. توصیه دیگری که شنبه شب به وسیله مدیر کل بانک مرکزی مورد اشاره قرار گرفت، در دستور قرار داشتن تک نرخی کردن ارز بود. به گفته ولی الله سیف تک نرخی کردن ارز به زودی به وسیله دولت انجام خواهد شد. چنانچه این اقدام همزمان شود با کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی باید رفته رفته شاهد رشد قیمت ارز در بازار آزاد باشیم. با اشاراتی که شنبه شب به وسیله سیف انجام شد، به نظر می رسد دولت دوازدهم تا حدودی در برخورد با تورم محافظه کاری را کنار خواهد گذاشت.

با این تفاسیر به نظر می رسد به زودی تورم و رشد قیمت ارز به کمک صنایع بورسی آمده و باعث ایجاد رونق در عملکرد شرکت ها و البته رونق در بازار سهام شود. اگرچه در این میان هستند گروه هایی مانند محصولات شیمیایی که از تک نرخی شدن ارز ضربه خواهند دید، ولی به نظر می رسد در کل سرنوشت بهتری در انتظار فعالان بازار سهام باشد.

مروری بر آمار معاملات دیروز

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته با رشد 118 واحدی (معادل 15/ 0 درصد) به عدد 81 هزار و 384 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز دیروز 30 واحد (معادل 17/ 0 درصد) رشد نشان داد. همچنین دیروز در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران 596 میلیون و 154 هزار ورقه بهادار به ارزش 171 میلیارد تومان و در 45 هزار و 436 نوبت دست به دست شد. از این میزان حدود 85 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی تخصیص داده شده است یافت. نمادهای «پارسان»، «خپارس»، «خودرو» و «شتران» بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص کل رقم زدند و در طرف دیگر نمادهای «فولاد»، «پاکشو» و «اخابر» شاخص کل را جمعا به اندازه 65 واحد تنزل دادند. بیشترین ارزش معاملات به گروه های خودرویی، فلزات اساسی و رایانه تخصیص داده شده است یافت. شاخص گروه های محصولات چوبی، استخراج زغال سنگ و خودرویی نیز بیشترین رشد روزانه را ثبت کرد.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs