ملت آمریکا رسانه ها وزارت خارجه دونالد ترامپ

ملت: آمریکا رسانه ها وزارت خارجه دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی برق در آستانه زیاد کردن قیمت

ایران در بین ۲۰۰ کشور دنیا، جزء سه کشور دارای کمترین تعرفه برق هست؛ علاوه‌ بر این در هیچ جای دنیا قیمت برق جهت بخش کشاورزی تا این اندازه پایین نیست، به همین علت

برق در آستانه زیاد کردن قیمت

برق در آستانه زیاد کردن قیمت

عبارات مهم : انرژی

ایران در بین ۲۰۰ کشور دنیا، جزء سه کشور دارای کمترین تعرفه برق هست؛ علاوه بر این در هیچ جای دنیا قیمت برق جهت بخش کشاورزی تا این اندازه پایین نیست، به همین علت مسوولان وزارت نیرو برنامه هایی را جهت زیاد کردن قیمت این کالا به هیات دولت ارائه داده اند.

به گزارش ایسنا، در بخش برق هر سال حداقل ۷۰۰۰ میلیارد تومان مابه التفاوت قیمت تمام شده است در قیمت تکلیفی بدون احتساب هزینه سوخت است و هر سال ۲۴۰ میلیارد کیلووات ساعت برق یارانه ای در داخل کشور به فروش می رسد که فاصله قیمت تمام شده است و فروش تکلیفی تبدیل به بدهی می شود. علاوه بر این، اگر سوخت نیروگاه ها حساب شود یارانه ای که دولت بابت این مابه التفاوت پرداخت می کند، بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال است.

برق در آستانه زیاد کردن قیمت

همچنین قیمت برق در مناطق گرمسیر کشور حدود ۱۶ تا ۱۷ تومان است که این قیمت ها نسبت به تعرفه های برق سایر کشورها بسیار پایین هست، به همین جهت هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به مابه التفاوت قیمت های تکلیفی و واقعی در حوزه برق، از ارائه پیشنهاد زیاد کردن قیمت برق به هیات دولت خبر داد و گفت: پیشنهادی جهت سامان دهی به اقتصاد آب و برق به دولت ارائه شده است که امیدواریم با تصویب آن بتوان بخشی از پرسشها این بخش را جبران کرد.

در مجموع مسوولان وزارت نیرو معتقدند که تعرفه های برق در کشور عزیزمان ایران در قیاس با کشورهای دیگر بسیار ارزان تر است به طوری که در میان کشورهای اروپایی سوئد کمترین و ایتالیا بیشترین قیمت برق را دارند که البته این قیمت در کشور عزیزمان ایران از کشور سوئد کمتر است.

ایران در بین ۲۰۰ کشور دنیا، جزء سه کشور دارای کمترین تعرفه برق هست؛ علاوه‌ بر این در هیچ جای دنیا قیمت برق جهت بخش کشاورزی تا این اندازه پایین نیست، به همین علت

شهروندان ایتالیایی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۱۵.۷ سنت به اضافه مالیات مربوطه را پرداخت می کنند. همچنین آلمان با قیمت ۱۵.۲۲ سنت و انگلستان با فروش هر کیلووات ساعت برق به قیمت ۱۴.۱۶ سنت، بیشترین قیمت برق را در سطح دنیا دارند.

علاوه بر این شهروندان کشور بلژیک، پرتغال و اسپانیا به ترتیب با پرداخت ۱۱.۱۷ سنت، ۱۱.۰۵ سنت و ۱۱.۰۴ سنت به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در جایگاه های بعدی قرار دارند، این درحالی است که در سال گذشته میلادی ساکنان کشور اسلوواکی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۹.۹ سنت و ساکنان آمریکا نیز ۹.۴۳ سنت پرداخت کردند.

از سوی دیگر کشورهای فرانسه، آفریقای جنوبی، اتریش، لهستان، هلند، استرالیا و جمهوری چک نیز قیمت برقی بین ۸ تا ۸.۹ سنت به ازای هرکیلووات ساعت برق دارند و کشورهای کانادا با ۷.۲۳ سنت، فنلاند با ۶.۴۲ سنت و سوئد با ۵.۳۴ سنت نیز در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

برق در آستانه زیاد کردن قیمت

در کشور عزیزمان ایران میانگین قیمت برق ۶۰ تومان معادل ۲ سنت به ازای هرکیلووات ساعت انرژی است به همین علت بسیاری معتقدند که زیاد کردن تعرفه های برق می تواند موجب مدیریت مصرف شود بر همین اساس باید گفت که زیاد کردن قیمت این تعرفه می تواند اثرات مثبتی در جهت صرفه جویی انرژی داشته باشد.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | کشورهای دیگر | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs