ملت آمریکا رسانه ها وزارت خارجه دونالد ترامپ

ملت: آمریکا رسانه ها وزارت خارجه دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پشت پرده وام‌های بی‌بازگشت

یک نماینده مجلس و یک اقتصاددان در گفت و گو با فرارو علت کند پیش رفتن پیگیری به پروندههای بدهکاران بانکی را نفوذ سیاسی آنها می‌دانند. بنا به گفته این دو کارشناس

پشت پرده وام‌های بی‌بازگشت

پشت پرده وام های بی بازگشت

عبارات مهم : سیاسی

یک نماینده مجلس و یک اقتصاددان در گفت و گو با فرارو علت کند پیش رفتن پیگیری به پروندههای بدهکاران بانکی را نفوذ سیاسی آنها می دانند. بنا به گفته این دو کارشناس بدهکاران وثیقه مورد نیاز دریافت تسهیلات بانکی را تامین نکرده اند و همین عنوان کار را سخت می کند.

محمود صادقی، نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران که در مجلس ریاست فراکسیون براق سازی و انضباط مالی را برعهده دارد اقدام به انتشار بدهکاران بانک سرمایه کرده هست. در لیستی که محمود صادقی منتشر کرده ٥٥ مورد تسهیلات بزرگ مربوط به بانک سرمایه است بازپرداخت نشده اند.

پشت پرده وام‌های بی‌بازگشت

بدهکاران 51 مورد از این تسهیلات را در دولت محمود احمدی نژاد و در سالهای 85 تا 92 دریافت کرده اند. بر اساس جدولی که محمود صادقی منتشر کرده است تسهیلاتی که در طی این سالها پرداخت شده است زیاد از 93 درصد تسهیلاتی را تشکیل می دهد که بدهکاران بانک سرمایه دریافت کرده اند. میزان تسهیلات دریافتی بدهکاران بانک سرمایه نیز در دولت حسن روحانی زیاد از 6 درصد بوده است.

قوه قضاییه مصلحت ها را کنار بگذارد

بهرام پارسایی، از اعضای فراکسیون براق سازی و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی هست. او به فرارو می گوید: پیگیری به عنوان ابربدهکاران بانکی نیازمند جدیت پیگیری قوه قضاییه است و به این پرونده نباید مانند پرونده های عادی پیگیری کرد. پرونده ابربدهکاران بانکی به زعم عضو کمیسیون اصل 90 مجلس از مواردی است که می تواند منافع ملی کشور را ترساندن کند به همین خاطر سرعت پیگیری به آن باید اوج باشد. در پیگیری به این عنوان هم هیچ خطوط قرمز یا مصلحت هایی نباید باعث شود که قوه قضاییه پیگیری به این عنوان را به تاخیر بیندازد. حتی قوه قضاییه باید شعبات خاص ای را جهت پیگیری به این پرونده ها تخصیص داده شده است دهد.

یک نماینده مجلس و یک اقتصاددان در گفت و گو با فرارو علت کند پیش رفتن پیگیری به پروندههای بدهکاران بانکی را نفوذ سیاسی آنها می‌دانند. بنا به گفته این دو کارشناس

این نماینده مجلس ادامه می دهد: اگر از شروع دولت آقای روحانی اسامی 575 بدهکار بزرگ بانکی به قوه قضاییه اعلام شده است و تا کنون نتیجه ای گرفته نشده به این معناست که جدیت مورد نیاز وجود ندارد. پارسایی اعتقاد است جهت پیگیری به این عنوان حتی می توان جلساتی متشکل از نمایندگان سه قوه برگزار کرد.

ابربدهکارانی با نفوذ سیاسی

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به فرارو می گوید: اراده ای جدی جهت برگرداندن این مطالبات وجود ندارد. این نماینده مجلس می گوید فارغ از مردم عادی که جهت پیشبردن مسائلی وام می گیرند ولی جهت بازپرداختن آنها با مسئله اقتصادی رو به رو می شوند، بدهکاران بانکی دو دسته دیگر را تشکیل می دهند. او می گوید یک دسته کسانی هستند که تسهیلات بزرگی را دریافت کرده اند ولی اراده ای جهت بازگرداندن بدهی خود ندارند. بانکها با وجود اینکه دنبال بعد گرفتن پول هستند ولی برخوردشان جدی نیست.

پشت پرده وام‌های بی‌بازگشت

دسته دیگر ابربدهکارانی هستند که به افراد یا مجموعه هایی وابستگی دارند و به نوعی توانسته اند در پناه آنها از پیگیری بانک طلبکار مصون باشند. آنها معمولا تسهیلات را به دستور شخص یا اشخاصی بدون آنکه وثیقه مورد نیاز را تامین کنند، دریافت کرده اند. بعضی از این افراد جهت پیشبرد پروژههای فراملی در خارج از کشور وام دریافت کرده اند و پول را به خارج از کشور انتقال یافته کرده اند. ولی هنگامی که این پروژهها را تعقیب می کنیم، اثری از پروژه نمی بینیم بلکه می بینیم پول را صرف کارهای دیگری کرده اند.

نماینده شاهین شهر در مجلس اعتقاد است دولت در این زمینه کار خاصی نکرده هست. حاجی دلیگانی اعتقاد است علت پیگیری نشدن بدهکاران بانکی این است که بعضی مسئولین دستشان در دست وام گیرندگان هست.

یک نماینده مجلس و یک اقتصاددان در گفت و گو با فرارو علت کند پیش رفتن پیگیری به پروندههای بدهکاران بانکی را نفوذ سیاسی آنها می‌دانند. بنا به گفته این دو کارشناس

این نماینده مجلس حتی اعتقاد است لیستی که محمود صادقی از بدهکاران بانک سرمایه منتشر کرده است لیست کاملی نیست.

عده ای می برند و هزینه را جهت مردم و نظام می گذارند

حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیز در تحلیل این عنوان به فرارو می گوید اینکه پیگیری بدهکاران بانکی به کندی صورت می گیرد به این خاطر است که بسیاری از وام گیرندگان نفوذ سیاسی استفاده می کنند. او می گوید :بدهکاران بانکی به قدرت وصل هستند و به خاطر همین اتصال به قدرت است که آنها توانسته اند به اعتبارات بانکی دسترسی داشته باشند. آنها در خیلی از مواقع وثیقه کافی جهت تسهیلات تامین نکرده اند. اگر اینگونه نبود بانکها می توانستند وثیقه ها را به اجرا بگذارند و پول خود را بگیرند.

پشت پرده وام‌های بی‌بازگشت

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: مسئله مهم این است که قدرت در قوانین بانکی اعمال نفوذ کرده و قوانین بانکی را نقض کرده هست. مسئله بانکی ما ریشه ای سیاسی دارد. به این ترتیب موانع موجود هم موانع اقتصادی نیست بلکه سیاسی است و به همین خاطر راه حل سیاسی می طلبد.

یک نماینده مجلس ترساندن می کند که اگر بدهکاران اقدامی جهت پرداخت بدهی خود نکنند، دست به افشاگری می زند. ولی افشاگری جهت چه کسی؟ مقامات و مسئولان ما که مشخصا می دانند این بدهکاران چه کسانی هستند. این نماینده مجلس می خواهد با افشای فهرست بدهکاران افکار عمومی را به اهرمی فشار علیه کسانی تبدیل کند که از نفوذ سیاسی خود استفاده کرده اند.

راغفر می گوید: اخیرا نیز احمد توکلی راجع به یکی از صندوقها گفته بود که تعدادی از آقازاده ها در این صندوق نفوذ داشته اند و باعث سوءاستفاده در آن شده است اند. در نهایت می بینیم منافع این عنوان به جیب کسانی می رود که نفوذ سیاسی دارند ولی هزینه آن را باید مردم بپردازند. ولی این پرسش جدی همه مردم است که آیا قدرت نسبت به همه تعرضات به منافع عمومی سکوت می کند. بنابراین فقط مردم نیستند که هزینه می دهند. این اتفاقات باعث بی اعتمادی مردم به نظام سیاسی می شود. در حالی که بزرگترین سرمایه هر نظامی اعتماد مردم نسبت به آن نظام است.

واژه های کلیدی: سیاسی | دریافت | تسهیلات | دریافتی | نماینده مجلس | بدهکاران بانکی | محمود احمدی نژاد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs